Good food, healthy budget...

September marks the kick off of our Financial Fitness Journey.  I have said many times, and will continue to share and promote multiple realms of wellness. I believe that health and wellness are much more then eating healthy and exercising.  True health and wellness encompasses the whole being-from financial security, social connection, spiritual development, etc. 

Typically when discussing health and living/maintaining a healthy lifestyle, the assumption is that it's "just too expensive." And while I agree with a certain piece of that statement, I also want to make clear distinctions where I find it to be inaccurate.  Most of the time when referencing eating healthy- the notion is that all food much be purchased from Whole Foods, it must all be Organic, it must all have been recently picked from the depths of the rainforest....hahaha......but thats NOT true!

Living a healthy lifestyle does not have to cost you a fortune and should work into you/your families budget. There should be intention behind food purchases, and not simply a purchase because someone, somewhere, heard or was told that that food item is "good" for you. 

So, moving forward, HealthWins is dedicated to making health affordable and delicious, all whiling helping you achieve your financial, and nutritional goals. Take this recipe for example- I call it my Sunday Morning Apple Pie, its amazing! AND, it cost me $0.30 per serving.  Yes, you read that right, $0.30 per serving!

IMG_7677.JPG

The trick to making this recipe so affordable was using "ugly" fruits. These are fruits that don't get picked for the team-if you will!! Essentially, something is off on how they look and they won't be sold for what you would normal pay for fruits---they also do this with vegetables.  I was able to purchase 6 large Red Delicious Apples for only $0.69.....this recipe only calls for 3 of 6 apples!!! Huge savings!

The apples I purchased had some brown spots on them, but nothing big. I simply cut out the brown spot and cut the rest of the apple into cubes, and coated with spices, sugar, lemon extract and butter. No one would ever know!! :) Here is what they looked like:

IMG_7665.JPG

Here is the cost breakdown of the recipe:

3 Red Delicious Apples $0.345

1 Pre-made Pie Crust $1.435

Spices/Sugar/Butter $0.50

Total Cost for Entire Pie: $2.28

The pie makes 8-10 servings, depending on how you like to cut your pie. At 8 slice per pie, it comes to $0.29 per serving.  

 

Have I convinced you yet!? :)  Okay, well if I have, here is the recipe:

1 pre-made pie crust

3 "ugly" Red Delicious Apples

2 tsp lemon extract

1-2 tsp cinnamon

1 tsp nutmeg

1/2 cup brown sugar 

2 tbsp butter

 

The night before, cut all apples into cube size pieces. Add spices, extract, and butter to apples and mix together until apples have a nice even coat. Cover and put in fridge over night.  These apples have a lot of water in them, you want to allow the water to drain. The next morning, Pre-heat oven to temperature listed on your pre-made pie crust and drain all water at the bottom of your dish before placing in the pie crust.  Prepare your pie pan per instructions on your pie crust box. Add apples and fold over the remaining crust as much as you can (like picture).  On the folded crust, brush with butter to prevent burning.  Cover entire pie with foil and bake for 10-15 minutes covered.  Remove foil and cook until apples are a golden brown, roughly another 10-15 minutes. 

I hope your taste buds enjoy this recipe as much as your pocket book did! :)

~In Health and Wealth

Jana